Історія лабораторії
Лабораторія кріопротекторів ІПКіК НАН України заснована в 1973 році; до 1984 року її очолювала д.б.н. Марія Шраго, видатний кріобіолог, засновник наукової школи, що займається поглибленим вивченням різних кріопротекторів, їх властивостей, у тому числі токсичності. З 1985 по 2000 рр. відділ очолював д.б.н. професор Володимир Луговий. Під його керівництвом у відділі кріопротекторів були проведені комплексні дослідження нових багатокомпонентних кріоконсервантів на основі поліолів та амідів. З 2000 року по теперішній час відділ, що згодом булв знову перетворений на лабораторію очолює д.м.н. проф. Антоніна Компанієць. Під її керівництвом проводяться дослідження, присвячені створенню кріоконсервантів на основі гліцерину, 1,2-пропандіолу та полівінілового спирту для заморожування еритроцитів людини.
НАПРЯМИ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Перспективним напрямком створення нових більш ефективних кріозахисних середовищ є використання у їх складі синтетичних сполук — інгібіторів рекристалізації, яким притаманна специфічна дія природних антифризних білків, що зменшують рекристалізацію льоду на етапі відігріву. Однією з таких сполук на теперішній час визнаний полівініловий спирт (ПВС).
Стратегічним напрямком роботи лабораторії в наступні 4–5 років обрано принципово новий підхід до створення сучасних ефективних кріоконсервантів з амфіфільними та гідрофільними властивостями (1,2-ПД та гліцерин) і посиленою їх дією на процеси кристалоутворення за рахунок використання у їх складі полівінілового спирту м.м. 9 та 31 кДа для заморожування еритроцитів людини.
Експериментально виявлено і теоретично пояснено явище кластерної кристалізації кріопротекторних розчинів поблизу їх температур склування. Показано, що при таких низьких температурах мікрокристали льоду можуть утворюватися за гомогенним механізмом без розриву водневих зв’язків між молекулами води і криопротекторної речовини. Побудовані діаграми стану, які містять область існування кластерної фази, що утворюється. Досліджено можливий внесок кластерної кристалізації в механізми пошкодження біообєктів при кріоконсервуванні в водних розчинах кріопротекторів.
ШТАТ ЛАБОРАТОРІЇ
ЗДОБУТКИ ТА ВІДЗНАКИ
- Юлія ПАХОМОВА – стипендія Президента України (2019 р.)
- Яна ГВОЗДЮК – стипендія НАН України (2022 р.)
Контактна інформація
Юлія ПАХОМОВА
juliyapachomova@gmail.com
+380954222190