Відділ кріобіохімії створений у 1972 році. Першим керівником підрозділу був член-кореспондент НАН України професор Аполлон Максимович БІЛОУС (1929-1999), який став засновником наукової школи та напрямку – біохімії мембранних структур клітин за умов низьких температур.
У своїх численних роботах (він був співавтором більш ніж 300 публікацій, 15 монографій та 18 винаходів) професор А. Білоус представив своє бачення механізмів кріопошкодження та криозахисту біологичних структур на різних рівнях їхньої організації (макромолекули, біомембрани, органели, клітки, тканини та органи). Під його керівництвом співробітниками відділу розроблена структурна гіпотеза холодового пошкодження кліток, яка постулює вирішальну роль біологічних мембран у якості первинних мішеней дії факторів низькотемпературного впливу.
Під керівництвом професора А. Білоуса захищено 8 докторських та 31 кандидатська дисертація. Його учні успішно очолювали і очолюють підрозділи інституту та кафедри вишів нашого міста.
За свої наукові досягнення А. Білоус нагороджений медаллю «За доблесну працю», Почесною грамотою Президії УРСР та Верховної Ради УРСР, отримав Державну премію з науки і техніки України.
До складу відділу кріобіохімії с 1972 по 1990 роки входила лабораторія кріоензімології, яку очолював професор Володимир Йосипович Луговий (1938-2006). Співробітники лабораторії виконували оригінальні дослідження з визначення ролі факторів кріопошкодження, які виникають у циклі заморожування-відігрів, в порушенні активності і молекулярної структури ферментів.
З 1999 р. по теперішній час відділом завідує учень професора А. Білоуса доктор біологічних наук, професор Олександр ПЕТРЕНКО.
Результати наукових досліджень співробітників відділу кріобіохімії представлені у більш ніж 750 наукових публікаціях, серед яких участь у 5 монографіях, 17 Патентів України на винахід (корисну модель), 3 підручника для студентів вищої освіти.
За цей час на базі відділу була захищена 1 докторська (Олександр Сукач) та 23 кандидатські дисертаційні роботи, отримано 2 наукових звання старшого наукового співробітника (Олександр Сукач і Ольга Семенченко) і 1 старшого дослідника (Ольга Оченашко). Колишні аспіранти відділу працюють у лабораторіях Канади (Ірина Шаніна), Великої Британії (Андрій Тарасов), Німеччини (Віталій Муценко), США (Вєдєнєй Зайков). Практично усі молоді вчені відділу отримували почесні стипендії Президіуму академії, Президента України та ін. Постійно виконуються дипломні роботи бакалаврів та магістрів провідних Харківських вищих навчальних закладів.
Протягом своєї діяльності відділ співпрацює з багатьма закордонними партнерами з таких країн як Велика Британія, Німеччина, Ізраїль, Чехія. Були отримані та виконані наступні гранти:
- Wellcome Trust 1999-2000 (Велика Британія) “Покращення гіпотермічного зберігання печінки шляхом посилення гліколізу та попередження набухання клітин”;
- Wellcome Trust 2002-2005 (Велика Британія) “Вплив гіпотермічного зберігання і метабілічної передобробки на структуру і функцію мітохондрій печінки”;
- 2009-2010 (Україна – Ізраїль) “Індукція фенотипу панкреатичних бета клітин в кріоконсервованих мезенхімальних стовбурових клітинах кісткового мозку, шкіри і жирової тканини дорослої людини in vitro”;
- Science and Technology Center in Ukraine (УНТЦ) 2009-2010 “Вивчення безпеки застосування клітин фетального походження в клітинній терапії”.
За цей час співробітники відділу кріобіохіміі приймали участь у виконанні 12 наукових академічних та цільових тем.