Монографії
Пушкарь Н.С., Белоус А.М. Введение в криобиологию. Учебник. Под редакцией д-р биол. наук Шраго М.И. — Киев: Наукова думка, 1975. — 344 с.: ил. У монографії висвітлено питання фізико-хімії процесів заморожування розчинів, макромолекул та клітин, описано кінетику біохімічних змін у біологічних структурах при низькотемпературному впливі, а також механізм дії різних кріопротекторів при низькотемпературному консервуванні біологічних об’єктів. The monograph covers the issues of physical chemistry of freezing processes of solutions, macromolecules and cells, describes the kinetics of biochemical changes in biological structures under low-temperature exposure, as well as the mechanism of action of various cryoprotectors during low-temperature preservation of biological objects.
Низкотемпературное консервирование костного мозга / Н.С. Пушкарь, А.М. Белоус, А.А. Цуцаева, Ю.А. Иткин, М.Г. Шенберг, В.А. Моисеев; Отв. ред. Е.Я. Панков. — К.: Наукова думка, 1976. — 288 стр. У роботі висвітлено сучасні уявлення про механізми кріопошкоджень та кріозахист клітин кісткового мозку при різних режимах заморожування та при взаємодії з кріопротекторами. Викладено основи заготівлі кісткового мозку за допомогою сучасної апаратури, описано низькотемпературне консервування мієлокаріоцитів під захистом гліцерину, ДМСО, ПВП, ПЕО та інших сполук у широкому інтервалі температур та показано принципи їхнього відігріву. Дано порівняльну оцінку критеріїв життєздатності деконсервованих мієлокаріоцитів та показано їх терапевтичний ефект в експерименті та клініці при лікуванні деяких порушень системи кровотворення. Наводяться техніко-біологічні характеристики сучасної кріогенної апаратури для низькотемпературного заморожування, зберігання та відігріву кісткового мозку. Розрахована на фахівців медиків та біологів, які працюють у галузі кріобіології, кріомедицини, хірургії, трансфузіології та гематології, а також на студентів медичних вузів та біологічних факультетів.
Низкотемпературная кристаллизация в биологических системах / Н.С. Пушкарь, А.М. Белоус, Ю.А. Иткин, В.И. Вишневский, Л.Ф. Розанов; Отв. ред. Е.Я. Панков. — К.: Наук. думка, 1977. — 243 стр. У монографії висвітлені механізми льодоутворення головним чином у розчинах і клітинних суспензіях, що виникають при їх низькотемпературному заморожуванні, зберіганні та відігріванні. Наведено сучасні дані про структуру та функції води в біологічних системах, молекулярну структуру та фізико-хімічні властивості льоду, утворення кристалів льоду в залежності від режимних параметрів охолодження та різних кріопротекторних сполук. Описано основні принципи кінетики фазових перетворень у розчинах, кристалографічні та кріомікроскопічні дані щодо динаміки кристалізаційних процесів у клітинних суспензіях, отримані за допомогою спеціальної кріогенної апаратури.
Ультраструктура клетки при низких температурах/ Пушкарь Н. С., Капрельянц А. С, Панков Е. Я. – К.: Наукова думка, 1978. – 144 с. У монографії розглядається ультраструктура клітин на різних етапах низькотемпературного консервування. Описано методичні особливості вивчення ультраструктури клітин у кріобіології. Велику увагу приділено динаміці змін ультраструктури клітин при заморожуванні без запобіжних засобів до – 196 ° С і з різними кріопротекторами. Наводяться дані про дію кріопротекторів на ультраструктуру клітин. На підставі порівняльного аналізу ультраструктури різних клітин та тканин виводяться загальні закономірності кріопошкодження залежно від умов охолодження.
Криопротекторы / Пушкарь Н. С, Шраго М. И., Белоус А. М., Калугин Ю. В. – К.: Наук. думка, 1978. – 204 с. У монографії розглянуто структуру, фізико-хімічні, біологічні, токсико-фармакологічні та кріозахисні властивості кріопротекторів – гліцерину, диметилсульфоксиду, поліетилен оксиду. Розглянуто особливості взаємодії їх із водою, неорганічними компонентами, біомакромолекулами, клітинами, тканинами. Висвітлено деякі аспекти механізму дії кріопротекторів і викладено загальні вимоги, що пред’являються до них. Показано використання кріопротекторів на практиці низькотемпературного консервування різних біологічних об’єктів. Розрахована на біологів, медиків та інших фахівців, які працюють у галузі кріобіології та кріомедицини. Іл. 34. Табл. 57. Список літ. 753 назв.
Холодовое лечение ожогов / Сандомирский Б. П., Исаев Ю. И., Волина В. В. – Киев: Наук. думка, 1981. – 104 с. У монографії викладено результати експериментальних та клінічних досліджень, присвячених застосуванню холоду у лікуванні термічних опіків. Дано опис основних патофізіологічних механізмів реалізації захисної дії низьких температур на тканині після опіків та встановлені параметри, що забезпечують бажаний лікувальний ефект, підтверджені клінічними спостереженнями. Для лікарів та біологів, що працюють в галузі кріомедицини. Іл. 30. Табл. 23. Бібліогр.: 184 назв. (С. 92-102).
Структурные изменения биологических мембран при охлаждении/ Белоус А. М., Бондаренко В.А.— Киев : Наук.думка, 1982.—256 с. У монографії висвітлено різні впливи охолодження на структуру біологічних мембран. Розглядаються процеси, пов’язані з дією низьких температур на структурно-функціональний стан плазматичних мембран, мітохондрій мікросом та клітинного ядра, а також спеціалізованих мембранних структур (синаптосом, статевих клітин тощо). Наведено дані про наявність специфічних температурозалежних процесів, що розвиваються в штучних та природних мембранах при охолодженні та заморожуванні. Особливу увагу приділено таким явищам, як фазові переходи ліпідів та агрегація білків мембран. Аналізується роль холестерину, а також значення ліпід-білкових взаємодій, що впливають на стійкість клітин до дії охолодження. Для біохіміків, фізиків, фізіологів та лікарів, які працюють у галузі теоретичної та прикладної кріобіології, а також викладачів та студентів вузів.
Научные основы технологии сублимационного консервирования / Белоус А. М., Цветков Ц. Д. – Киев: Наукова думка, 1985.— 208 с. У монографії висвітлюються наукові основи технологічного процесу, низькотемпературного та сублімаційного консервування різних біоматеріалів. Представлені результати аналізу параметрів вузлових етапів їх заморожування та сублімаційного сушіння: швидкості заморожування та відігріву, природи кріопротекторів, умов та режиму сушіння. Описано загальні підходи до оптимізації консервування біоматеріалів з використанням фізико-математичного апарату та проведено зіставлення теоретичних розрахунків з експериментальними даними. Робляться спроби встановити загальні закономірності в управлінні технологічним процесом кріогенного та сублімаційного консервування. Для біологів та медиків. Іл. 33. Табл. 45. Бібліогр.: с. 179-207.
Биохимия мембран: Учеб. пособие для биол. и мед. спец. вузов /Под ред. А.А. Болдырева. Кн. 3. А. М. Белоус, Е. М. Гордиенко, Л. Ф. Розанов. Замораживание и криопротекция. — М.: Высш. шк., 1987. — 80 с: ил. У посібнику викладено основні поняття та сучасні дані про «вплив» знижених (до 0°С) і низьких (до –196°С) температур на мембранні структури різного рівня організації. Описано фактори, що впливають на структурно-функціональну цілісність мембран, механізми термального шоку. Детально розглянуті способи та технічні засоби заморожування та кріо-протекції мембранних структур, їх відігріву після заморожування. У спеціальній частині дані методики заморожування – відігріву різних мембранних структур, включаючи субклітинні.
Криобиология и биотехнология / Цуцаева А. А., Попов В. Г., Сытник К. М. и др. Под общ. ред. Цуцаевой А. А. – Киев: Наук. думка, 1987. – 216 с. У монографії викладено результати теоретичних та експериментальних досліджень, присвячених використанню процесу кріоконсервування біооб’єктів як найбільш ефективного методу їх тривалого збереження для цілей біотехнологічних виробництв. Описано найбільш раціональні методи кріоконсервування мікроорганізмів та клітинних культур тваринного та рослинного походження, розглянуто можливі механізми кріопошкодження та кріозахисту біооб’єктів. Визначено шляхи використання розробок у галузі кріобіології на етапах біотехнологічних процесів. Для працівників науково-дослідних установ та підприємств мікробіологічної, медичної та харчової промисловості, пов’язаних із проблемами кріоконсервування. Іл. 76. Табл. 55. Бібліогр. наприкінці глав.
Нейрохимические процессы в центральной нервной системе при гипотермии / Бабийчук Г. А., Шифман М. И.; Отв. ред. Белоус А. М.; АН УССР. Ин-т пробл. криобиологии и криомедицины. – Киев : Наук. думка, 1989.– 152 с.– ISBN 5-12-000780-5. У монографії узагальнено результати досліджень синаптичних процесів у центральній нервовій системі, що розвиваються під впливом штучного охолодження. Подано дані про секрецію та захоплення норадреналіну, серотоніну та ГАМК синаптосомами. Детально досліджено температурну залежність захоплення нейромедіаторів синаптосомами при краніоцеребральній гіпотермії. Розглянуто зміни функціональних властивостей α-адренорецепторів в охолодженому організмі. Обговорюються можливі механізми адаптації ЦНС та гіпотермії. Наведено результати застосування краніоцеребральної гіпотермії у комплексі лікування маніакально-депресивних психозів. Для фізіологів, біохіміків та лікарів. Іл. 12. Табл. 33. Бібліогр. с. 136-151 (346 назв.).
Бабийчук Г.А., Марченко В.С., Ломакин И.И., Белостоцкий А.В. Нейрофизиологические процессы охлажденного мозга / АН Украины. Ин-т пробл. криобиологии и криомедицины. — Киев : Наук. думка, 1992. – 208 с. – ISBN 5-12-003095-5. У монографії обгрунтовано гіпотезу про участь нейротрансмітерних механізмів норадренергічної синхронізації дуже повільної біоелектричної активності при краніо-церебральній гіпотермії. Для біологів, лікарів, біохіміків, патофізіологів.
Низкие температуры при лечении хронических диффузных заболеваний печени / Сандомирский Б.П., Сигал Н.С., Дубровский К.В. и др.; Отв. ред. Шалимов С.А.; АН Украины. Ин-т пробл. криобиологии и криомедицины. — Киев : Наук. думка, 1992. – 136 с. – ISBN 5-12-003133-1. У монографії розглядається проблема впливу низьких температур на печінку. Наведено дані щодо експериментального обґрунтування та клінічного застосування кріовпливів для стимуляції процесів регенерації дегенеративно-дистрофічно зміненої печінки. Описано методичні прийоми та технічні засоби для кріовпливів, у тому числі при лапароскопічному доступі. Показано місце кріохірургії у системі лікування хронічних дифузних захворювань печінки. Для лікарів та біологів, які працюють в галузі кріомедицини, гепатології, хірургії, гастроентерології. Іл. 84. Табл. 28. Бібліогр. (219 назв.).
Белоус A.M., Грищенко В.И. Криобиология. Киев: Наук. думка; 1994. 432 с. /// Belous A.M., Grischenko V.I. Cryobiology. Kyiv: Naukova dumka; 1994. 432 р. У монографії узагальнено науковий матеріал, присвячений механізмам кріопошкоджень та кріозахисту біологічних об’єктів, фізико-хімічним процесам, що протікають у закристалізованій матриці та молекулярних структурах клітин при охолодженні, заморожуванні та відігріванні. Для науковців, аспірантів, студентів та інших дослідників, які працюють у галузі кріобіології та кріомедицини. The monograph summarizes scientific material devoted to the mechanisms of cryodamage and cryoprotection of biological objects, physical and chemical processes occurring in the crystallized matrix and molecular structures of cells during cooling, freezing and thawing. For researchers, postgraduates, students and other researchers working in the field of cryobiology and cryomedicine.
Актуальные проблемы криобиологии и криомедицины /Под ред. акад. НАН Украины А.Н. Гольцева. – Харьков, ИПКиК НАН Украины, 2012. – 768 с. – На рус. яз. ISBN 978-966-02-6504-2 . Висвітлюються результати досліджень останніх років щодо з’ясування механізмів кріопошкоджень, кріозахисту, природної стійкості біологічних об’єктів до холоду та їх репарації після дії холоду, створення ефективних засобів штучного кріозахисту біологічних систем різного рівня організації та розробка на їх основі технологій кріоконсервування. Досліджено механізми дії холоду на стан організму тварин та людей. Продемонстровано можливість коригувати розбалансований стан гемопоетичної та імунної систем організму реципієнтів з аутоімунними захворюваннями в різних модельних системах кріоконсервованими продуктами фетоплацентарного комплексу. Викладено результати вивчення біології стовбурових клітин та створення на їх основі імунобіологічних препаратів для лікування деяких захворювань.
Плацента: криоконсервация, клиническое применение / Под общ. ред. Акад.НАН Украины А.Н. Гольцева, проф. Т.Н. Юрченко. − Харьков; 2013. 268 с. У монографії висвітлено актуальні питання впливу кріоконсервованої плацентарної тканини («Платекс-плацентарний») та її екстракту («Кріоцелл-екстракт плаценти») при деяких патологічних станах у людини. На великому клінічному матеріалі показано доцільність їх використання у клініці внутрішніх хвороб та акушерсько-гінекологічної патології. Результати досліджень представлені у кандидатських та докторських дисертаціях, а методи лікування увійшли до практики багатьох провідних лікувальних закладів України. У книзі представлені дані лабораторних досліджень, які допоможуть лікарям цілеспрямовано використати запропоновані способи корекції патологічних станів.
Основы криобиологии и криомедицины : учебник для студентов-биологов и медиков / Г.Ф. Жегунов, О.А. Нардид, Б.Т. Стегний, Л.Ф. Розанов, А.М. Компаниец, Харьк. гос. зооветеринар. акад., Ин-т проблем криобиологии и криомедицины. НАН Украины, Нац. науч. центр “Ин-т эксперимент. и клин. вет. медицины” НААН Украины; Под ред. Г.Ф. Жегунова, О.А. Нардида.– Харьков : Бровин А. В., 2019.– 614 с. 150 экз.– Библиогр. в конце тем . – На рус. яз. ISBN 978-617-7738-35-9. Увага біологів і медиків до низьких температур обумовлена тим, що холод може бути, з одного боку, дуже небезпечним для життя впливом, але з іншого може використовуватися як лікувальний фактор. Крім цього, низькі температури можуть забезпечувати глибоке гальмування метаболізму, аж до оборотної зупинки життя, а контрольоване заморожування та гіпотермія можуть використовуватися для кріоконсервування та тривалого зберігання біооб’єктів. В останні десятиліття було закладено основи кріобіології та кріомедицини — нового перспективного напряму біомедичної науки, біотехнології та інженерії. Досліджено багато процесів, які відбуваються у клітинах і тканинах за низькотемпературного впливу; вивчено дію багатьох кріопротекторів; розроблено десятки різних методик кріоконсервування біологічних об’єктів; експериментально обґрунтовано способи застосування низьких температур у медичній практиці; створено багато приладів для використання низьких температур для лікування людини.Накопичено великий експериментальний і клінічний матеріал. Тому є актуальною його концентрація та узагальнення в навчальній літературі для використання унікальних знань в практиці, а також під час підготовки фахівців у цій галузі. У підручнику вперше зібрано і подано всебічний навчальний матеріал із проблем кріобіології і кріомедицини. Оne hand the cold may be a very danger exposure, but on the other hand it can be used as a therapeutic factor. In addition, the low temperatures may provide a deep inhibition of metabolism, up to a reversible life arrest, but the controlled freezing and hypothermia may be used for cryopreservation and a long-term storage of biological objects. In recent decades, the basis of cryobiology and cryomedicine, being a new promising area of biomedical science, biotechnology and engineering, has been provided. Many processes occurring in cells and tissues under low-temperature exposure have been investigated; the impact of many cryoprotectants has been studied; dozens of different techniques for biological objects’ cryopreservation have been developed; the methods for applying low temperatures in medical practice have been experimentally substantiated; many devices for low temperature use in therapy in humans have been designed.A huge amount of experimental and clinical materials has been accumulated. Therefore, it is topical to concentrate and summarize it in educational literature to use the unique knowledge in practice, as well as in training the specialists in this field. A comprehensive training material on cryobiology and cryomedicine has been first compiled and presented in this textbook.
Холод у біології та медицині: сучасний стан і перспективи. За ред. О.Ю. Петренка. – Київ.: Наукова думка, 2024. 327 с. DOI: https://doi.org/10.15407/978-966-00-1867-9 ISBN: 978-966-00-1867-9 Language: Ukrainian How to Cite: Team of authors. Edited by Prof. O. Yu. Petrenko. (2024) Cold in Biology and Medicine: state of the art and perspectives. Kyiv, Naukova Dumka. 327p. [in Ukrainian]. Abstract: The monograph highlights the main development stages of the Institute for Problems of Cryobiology and Cryomedicine of the National Academy of Sciences of Ukraine. It provides an infor-mation about the major achievements in cryobiology and cryomedicine, fundamental and applied researches being of a priority value. Certain scientific directions formed during this time and coi-ned as the separate scientific schools have been specially empasized. Particular attention is paid to the basic aspects of cryopreservation of biological objects, mechanisms of cold adaptation of biolo-gical systems, modern methodical approaches to cryopreservation of genetic resources and stem cells of various origins, development of low-temperature techniques in modern biology and regenerative medicine. The monograph is intended to biologists and medical specialists, biology and medicine students, those having an interest in modern cryotechniques in biology and medicine. Keywords: cryobiology, cryomedicine, cryopreservation, cryoprotectants, cold adaptation, hypothermia, stem cells, cryobanking, cold exposure, liquid nitrogen, preservation of genetic resources