Відділ кріобіофізики був створений в інституті у 1976 році на базі фізико-технічної лабораторії. Першим керівником і ініціатором організації відділу був д-р біол. наук, професор, Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки Віктор Моісєєв, який очолював відділ протягом 25 років. Він же фактично започаткував наукову школу кріобіофізики, що зародилася у 80-тих роках минулого сторіччя. Біля витоків кріобіофізики стояли: керівник відділу з 2000 року д-р біол. наук, професор Олег Нардід , старший науковий співробітник д-р біол. наук, Лауреат Державної премії в галузі науки і техніки Олексій Воротілін , головний науковий співробітник д-р біол. наук, професор Василь Зінченко , старший науковий співробітник канд. біол. наук Розанова Катерина Дмитрівна.
У відділі зараз працюють 1 доктор наук й 7 кандидатів наук:
- Олег Нардід – головний науковий співробітник, доктор біологічних наук, професор, https://orcid.org/0000-0002-9439-0606;
- Катерина Розанова – старший науковий співробітник, кандидат біологічних наук, https://orcid.org/0009-0004-9466-201X;
- Світлана Рєпіна – старший науковий співробітник, кандидат біологічних наук, https://orcid.org/0009-0005-2521-590X;
- Євгенія Науменко – старший науковий співробітник, кандидат біологічних наук, https://orcid.org/0009-0009-2957-1871;
- Олена Боброва – старший науковий співробітник, кандидат біологічних наук, https://orcid.org/0000-0001-9100-1823;
- Юліана Говорова – науковий співробітник, кандидат біологічних наук, https://orcid.org/0000-0002-0934-1851;
- Ірина Хала – молодший науковий співробітник, кандидат біологічних наук, https://orcid.org/0000-0002-1683-3889;
- Станіслав Нарожний – молодший науковий співробітник, https://orcid.org/0000-0001-9690-0203.
Основний науковий напрямок роботи відділу – вивчення молекулярних механізмів кріопошкодження та кріозахисту біологічних систем різного рівня організації. У відділі для вирішення цих завдань були розроблені й модифіковані до низьких температур методичні підходи, які дозволяють проводити дослідження на молекулярному рівні. Досліджено вплив низької температури на конформаційну стабільність і біологічну активність біомакромолекул та на функціональну цілісність клітин тканин фетоплацентарного комплексу (сироватка і плазма кордової крові, фолікулярна рідина, еритроцити кордової крові). Запропонований експрес-метод первинної оцінки біологічної активності біооб’єктів.
Цікавим напрямком наукових досліджень відділу є роботи з вивчення впливу низьких температур і кріозахисних речовин на структурно-функціональні параметри ферментів іммобілізованих на фізичній підкладці, у тому числі, і в складі біосенсора. Створена захищена патентами на винаходи технологія довгострокового низькотемпературного зберігання біосенсорів на основі ферментів.
Виконуються дослідження, спрямовані на з’ясування особливостей реакцій біологічних тканин й їхніх екстрактів на низькі температури. Було зокрема встановлено, що властивості екстрактів плаценти людини, отриманих із плаценти, що зберігалася за температури -196°С, не залежать від строку зберігання. У таких екстрактах зберігається здатність підвищувати осмотичну й кислотну стійкість еритроцитів, антиоксидантна активність та протизапальні властивості екстрактів та їх окремих фракцій у порівнянні із екстрактами із свіжоотриманої плаценти. На відміну від цього, спостерігаються відмінності властивостей екстрактів, отриманих із плаценти, що зберігалася більше 1 місяця за температури -20°С. Екстракти, отримані із плаценти, що зберігалася за температури -196°С зберігають біологічну активність, здатність прискорювати репараційний процес при опіковому ушкодженні шкіри лабораторних тварин. Теоретичне значення отриманих результатів полягає у тому, що вони дозволяють уточнити сучасну концепцію кріопошкоджень і кріозахисту біологічних структур, практичне – у розробці нових і модифікації існуючих способів кріоконсервування суспензій клітин і тканин та у можливості використання запропонованої експрес-оцінки їх біологічної активності
Останнім часом співробітники відділу досліджують особливості впливу низьких температур на стан глобулярних білків у складі гідрогелів із включенням наночастинок. Основною метою роботи є з’ясування можливості використання композитних полімерних носіїв з включенням наноматеріалів для запобігання кріопошкоджень у результаті агрегації біомакромолекул при заморожуванні і низькотемпературному зберіганні глобулярних білків, виробити рекомендації для довгострокового низькотемпературного зберігання біологічно активних речовин, створити умови для їх модифікованого вивільнення.
У відділі проводяться дослідження взаємодії, цитотоксичності та біосумісності вуглецевих наноматеріалів (фулерени, нанотрубки, нанохорни, наноалмази, графен) з клітинами і клітинними органелами.
Співробітниками відділу відкрито явище оптичної та акустичної емісії на етапах кріоконсервування та визначена її роль у кріопошкодженні суспензій клітин.
Наукові досягнення співробітників відділу відзначені високими державними нагородами. Віктор Моісєєв та Олексій Воротілін – лауреат Державної премії України
Співробітниками відділу отримано більш ніж 50 авторських свідоцтв, патентів на корисну модель та винаходи.