Відділ холодової адаптації
ІСТОРІЯ ВІДДІЛУ
Відділ створено у 1990 році під назвою «біохімія холодової адаптації» на базі однойменної лабораторії. Від початку заснування і до 2021 року відділ очолював д.б.н., Заслужений діяч науки і техніки України, професор Олександр Кирилович Гулевський, учень видатного вченого та одного з засновників вітчизняної кріобіології, член-кор. НАН України А.М. Білоуса. За цей час виконано та успішно захищено 13 дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня кандидата наук. Опубліковано щонайменше 400 робіт у вітчизняних та іноземних виданнях, видано 18 патентів.
З 2021 року і по теперішній час відділом керує д.м.н., проф. Прокопюк Ольга Степанівна.
На базі відділу виконують дипломні роботи бакалаври та магістри харківських профільних вищих навчальних закладів.
Колишні аспіранти відділу наразі працюють у лабораторіях наукових закладів США (Абакумова О.С.), Германії (Погожих О.Є).
НАПРЯМИ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Дослідження процесів, які лежать в основі розвитку адаптаційних реакцій організму в умовах охолодження.
- З’ясування механізмів впливу холодового стресу і синтетичних нейропептидів опіоїдної дії (аналогів пептидів, які впливають на адаптацію холодостійких тварин до впливу низьких температур) на функціональний стан клітин у моношаровому і тривимірному культивування та клітин крові в дослідженнях in vivo.
- Розробка і вдосконалення кріогенних технологій для максимального вивільнення та зберігання біологічної активності компонентів з кордової крові, плаценти і лікарських рослин з метою розробки на їх основі лікарських засобів.
- Дослідження механізму дії низьких температур на кількісний і якісний склад біологічно активних речовин з природної сировини рослинного та тваринного походження.
- Дослідження кріобіологічних і кріомедичних аспектів біотехнологій, біобезпеки, створення запасів кріоконсервованного біоматеріалу для збереження генофонду, розвитку репродуктивної і регенеративної медицини.
- Дослідження геропротекторної та геротерапевтичної дії плацентарних біооб’єктів підданих кріоконсервуванню.
- Розробка та вдосконалення методів отримання, кріоконсервування та створення колекції клітин плаценти.
- Визначення особливостей функціонування і механізімів дії клітин плаценти в системах in vitro та in vivo на перебіг модельованих патологічних процесів жіночої репродуктивної системи.
- Вдосконалення існуючих методів лікування патологій жіночої репродуктивної сфери препаратами плацентарного походження
- Дослідження наслідків вибухової контузійної травми, поєднаної з переохолодженням організму, застосуванням кріосублімованої сироватки кордової крові з визначенням її складу та дії на активність і взаємовплив енергетичного та пластичного обмінів постраждалих.
ЗДОБУТКИ ТА ВІДЗНАКИ
Ольга Прокопюк
проф., д.б.н. головн.н.с.,
заступник директора з наукової роботи ІПКіК НАНУ
Почесні звання:
- Заслужений лікар України;
- Лауреат державної премії в галузі науки і техніки;
- Винахідник року НАН України;
- Жінка року в номінації „наука і освіта”.
Нагороди:
- Медаль М.І. Пирогова,
- Грамоти і подяки Президії НАН України, обласної, міської, районної рад народних депутатів, орг. комітетів наукових форумів, адміністрації інституту;
- Почесний нагрудний знак командувача Сухопутних військ Збройних Сил України
- Лауреат премії молодих учених НАН України за цикл робіт “Перспективи лікування печінкової недостатності шляхом трансплантації стовбурових та диференційованих клітин”.
- Стипендіат НАН України для молодих вчених.
- Грамоти і подяки Харківської обласної державної адміністрації і адміністрації інституту ІПКіК НАН України
- Грамоти і подяки Харківської обласної державної адміністрації і адміністрації інституту ІПКіК НАН України за професійні здобутки
- Стипендіат Президента України для молодих вчених (2020 – 2022 рр.).
- Подяки адміністрації інституту ІПКіК НАН України за активну участь у підготовці та проведенні наукових конференцій
- Сертифікат за кращу постерну презентацію на конференції (57th Meeting of the Society of Low Temperature Biology (SLTB), 2021р.).
- Стипендіат Президента України для молодих вчених (2014-2016рр.).
- Грамоти і подяки адміністрації інституту ІПКіК НАН України за активну участь у підготовці та проведенні наукових конференцій; високі показники у науковій роботі, вагомий особистий внесок у розвиток науки, зразкове виконання службових обов’язків
- Сертифікат за кращу постерну презентацію на конференції (57th Meeting of the Society of Low Temperature Biology (SLTB), 2021р.).
- Грамоти і подяки адміністрації інституту ІПКіК НАН України за професійні здобутки
- Стипендіат Президента України для молодих вчених (2022-2024рр.);
- Переможець районного конкурсу «Молода людина року» (2022);
- Лауреат конкурсу «Молода людина року» у галузі наукова діяльність;
- Заступник голови Ради молодих вчених; член Наукової ради ІПКіК НАН України і кафедри ЮНЕСКО з кріобіології.
Олена Чаплай, пров. інженер
• Грамоти і подяки адміністрації інституту ІПКіК НАН України за зразкове виконання службових обов’язків
НАУКОВО- ДОСЛІДНІ РОБОТИ
- 2.2.6.129 (№ держреєстрації 0120U100545) «Дослідження закономірностей вивільнення біологічно активних водорозчинних речовин з тканин рослинного та тваринного походження при дії низьких температур». Термін виконання 2020-2024 рр.
- 2.2.6.136 (№ держреєстрації 0121V100384) «Дослідження захисної дії синтетичних аналогів нейропептидів на організм гомойотермних тварин та ізольовані клітини, піддані холодовому стресу». Термін виконання 2021-2025 рр.
- 2.2.6.154 (№ держреєстрації 0123U105307) «Визначення ефективності дії кріосублімованої сироватки кордової крові у подоланні наслідків вибухової контузійної травми, поєднаної з переохолодженням організму (експериментальне дослідження)». Термін виконання 2024-2028 рр.
АСПІРАНТИ ВІДДІЛУ
- Скорик Анастасія — 1 року навчання
- Мирний Влад — 2 року навчання
- Сальников Дмитро — 2 року навчання
- Михальчук Тетяна — 3 року навчання
- Гвоздюк Яна — 4 року навчання
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
Ольга Горіна
e-mail: o.gorina@cryonas.org.ua
Моб.: +380506347192